PT My jsme malí chovatelé

21.07.2023

V týdnu od 17.7. do 21.7. se konal druhý příměstský tábor, který pořádala ZŠ Úsov a DDM Magnet Mohelnice ve spolupráci a za finanční podpory MAS Mohelnicko. Tentokrát s názvem „My jsme malí chovatelé“, kterého se zúčastnilo 20 dětí.

První den ráno, po nezbytných formalitách, byly děti rozděleny do několika týmů, které se během týdne postupně staraly o jednotlivé skupiny zvířat tak, aby se u všech vystřídaly a mohli všichni poznat, jakým způsobem se pečuje o králíky, bažanty, drůbež či rybičky a axolotly. Ve stejných skupinách pak během celého týdne soutěžily v rámci celotáborové hry, kde získávaly body a postupně se tak dostávaly na různé stupně pokroku od „chovatele začátečníka“ až po „chovatele experta“. Po obědě tábor navštívil chovatel hadů, pavouků a želv, a děti se nejen dozvěděly něco o chovu těchto zvířat, ale měly možnost si vzít užovku, korálovku či želvy do rukou. Po této besedě následovala vycházka k místnímu chovateli králíků a drůbeže panu Hejlovi, který dětem ukázal svůj chov vídeňských modrých a perlových králíků. Děti viděly a mohly si pochovat mláďata i dospělé králíky těchto plemen.

Druhý den děti pracovaly na denících mladého chovatele a pečovaly o školní zvířata ve skupinách. Dále hrály hry v tělocvičně i na hřišti do celotáborové soutěže. Po obědě vybarvovaly putovní kamínky, aby je mohly vzít další den na výlet a rozmístit je po cestě pro další „poutníky“. Odpoledne děti čekalo hledání pokladu, které nás zavedlo na Zámek Úsov. Zde si děti mohly vyzkoušet svou šikovnost ve středověké herně a prověřit svou odvahu ve strašidelném labyrintu. Samotný poklad ve formě šťavnatého melounu ovšem byl v prodejně COOP v Úsově. Na závěr proběhlo bodování do celotáborové hry a příprava na další den.

Třetí den byl ve znamení celodenní exkurze do ZOO parku ve Vyškově, kam se děti vypravily vlakem (někteří vůbec poprvé ). V parku čekala paní průvodkyně, která děti zavedla tam, kam se běžně člověk nedostane. Krmily tak velbloudy, lemury, oslíky, koně, králíky, morčata či pštrosy. Viděly unikátní chov 500 andulek, okrasné druhy kaprů i chov tura. Na závěr pak obdržely peříčka ze pštrosů a krocanů, na oplátku pak paní průvodkyni, která děti provázela již při první návštěvě před 2 roky a dodnes si na malé chovatele z Úsova pamatuje, sbírku peříček ze školních voliér. Během návštěvy ZOO parku jsme rozmístili naše putovní kamínky a jeden dokonce našli Počasí nám přálo a výlet jsme si všichni moc užili

Čtvrtý den jsme se věnovali deníku mladého chovatele, udělali si ve cvičné kuchyňce vajíčka z našeho chovu. Dále se jednotlivé skupiny věnovaly celotáborové hře a péči o naše zvířata. Po výborném obědě ve školní jídelně jsme se vydali navštívit hospodářství pana Malého, kde jsme mohli vidět býky, prasátka, malé kachničky, králíky či malé bažanty. Sedli jsme si do traktoru John Deer a svezli se traktorem ZETOR (ti nejodvážnější dokonce mohli řídit ). Dále jsme se téměř všichni svlažili v bazénu a na závěr si udělali ovocné špízy z melounu, manga, hroznů, ananasu, banánů atd. Ani se nám nechtělo domů...

Poslední den tábora jsme se kromě her v tělocvičně i venku na hřišti věnovali deníku mladého chovatele a odpoledne pak vycházce na farmu na Holubici, kde nás provedla majitelka paní Anna Smyčková. Viděli jsme telata, býky, krávy a jejich dojení.
A protože všechny děti byly moc šikovné, tábor jsme pak zakončili předáním diplomů s titulem Chovatel expert, a dále placek na trička a drobností jako připomínku na tábor.

Příměstský tábor byl velmi povedený, počasí nám přálo, atmosféra byla výborná a všichni jsme odcházeli s dobrým pocitem a plní pěkných zážitků.

Mrkněte se na FOTKY